с. М. Копаня. Малокопанський НВК

 





Виховна робота

 

 

 
Заняття для дітей старшого дошкільного віку

ВЕСНА

Тема: " Березень. Перші ознаки весни"

Мета: поглибити знання дітей про перші ознаки весни; з'ясувати лексичне значення слова березень ; розвивати спостережливість, зв'язне мовлення; виховувати любов до природи.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Загадка 

Ще вітер зимовий з дощем загуде,

Ще сніг острівками блищить де-не-де.

Береза сережки свої розпускає.

Чи ви здогадались, коли це буває? ( У березні)

Бесіда

- Про яку пору року ця загадка?

- Якими є перші ознаки весни?

- Як називається перший весняний місяць?

- Хто може пояснити походження його назви?

Розвиток мовлення

Березень - назва пішла від слова березоль, тобто від слів береза і зола. А ще в цьому місяці починається рух соку, звідси і сокорух. У народі цей місяць називають так: сухий, марець, березоль, березіль, сочень, соковик, новолітець, полютий, красовик.

Чому так говорять?

* Весна відмикає дерева й води.

* У березні мороз скрипучий, та вже не пекучий.

* Зима березень лякає, але сама вже зникає.

Матеріал на допомогу

ВЕСНА

Гей, музики, вигравайте,

Нашу гостю зустрічайте.

Вже весна до нас іде,

Ясне сонечко веде.

Бачиш, сніжна баба плаче,

Відвернулася від нас.

І сльоза струмочком скаче,

Тане баба повсякчас. ( Л. Гончарова)

Запитання

- Про яку гостю йдеться?

- З якими подарунками вона прийшла?

- Як плаче  снігова баба?

Чому вона плаче?

Квітне-веснує земля, рястом синіють поля.

В небі, у ріках блакить. Як цю красу не любить?

Любимо сонячний цвіт - квіти у полі в гаю.

Любим цікавий цей світ, любимо землю свою. 

                                   ( М. Сингаївський)

Запитання

- Які зміни відбулися навесні на землі? У небі?

- Що люблять люди?

- Доберіть заголовок до вірша.

Зійшли сніги, шумить вода, весною повіва,

Земля квітоски викида, буяє травка молода,

Все мертве ожива.

Веселе сонечко блищить, проміння щедро ллє,

Гайок привітно шелестить, неначе кличе пригостить,

Струмочок виграє.

                       ( П. Грабовський)

Завдання

- Що свідчить про те, що настала весна?

- Намалюйте словесні картини весни.

ВЕСНА

Весна - це дивовижне оновлення природи. Її ознаки помітні ще задовго до танення снігів. Теплі передчуття навіює знайома картина синіючого небосхилу. Чіткими стають обриси лісу на тлі прозорої синяви. Усе наче застигло, причаїлося перед великою переміною. Та й рослинний світ у тремкому очікуванні.

Запитання

- Що вважають оновленням природи?

- Якими є ознаки весни?

- Яким, є небосхил? Ліс?

- Чого очікують рослини?

Повсюди ще біліє сніг, ще спить озимина.

Та вже з гори струмок побіг, до нас прийшла весна!

                                       ( М. Познанська)

Завдання

 - Що свідчить про настання весни?

- Назвіть слова, які описують весну як живу істоту.

ІДЕ ВЕСНА

Це куди подівся сніг з гірки біля дому?

Сніг струмочками побіг, не здогнать нікому.

                     ( За М. Познанською)

Запитання

- Куди подівся сніг?

- Який це стан води?

Ще пограймось у сніжки, бо вже сніг - це вода.

Замочила ти ніжки, але то не біда.

Відмокає пороша, наче б'є джерело.

І синичка полоще у калюжі крило.

Відморожений м'ячик ти у жменю візьми.

Сніжна баба вже плаче крижаними слізьми.

                               ( П. Перебийніс)

Запитання

- Поясніть зміст першого речення.

- Хто купається в калюжєі?

- Чи шкідливо це?

- Чому плаче снігова баба?

 Прийшла весна. Дзюрчать струмки,

І птах вітає птаха.

Мала, хрустка бурулька додолу впала з даху.

                        ( Л. Компанієць)

Завдання

- Намалюйте словесну картину весну.

- Чому птах вітає птаха?

- Чому бурулька залишила своє помешкання?

БЕРЕЗНЕВІ СВІТАНКИ

Щороку і щоранку однаково

В призначений для неї час

Весна у березні світанками

Вертає з вирію до нас.

                  ( О. Орач)

Запитання

- Поясніть значення слова вирій.

- Коли до нас приходить весна?

- Звідки і як вона повертається?

- Від чого все засяяло навкруг?

- Чим особливий березень?

- Якими є його ознаки?

- Звідки походить назва місяця?

- Які його народні назви?

БЕРЕЗЕНЬ

По-різному називали на Україні перший місяць весни. Паралельно з назвою березень вживали березоль та березіль. Виникли вони з двох слів - береза і зола. Саме в цю пору селяни вирубували в лісах березові гаї. На звільнених площах сіяли зерно. Зрубані дерева спалювали, отримували золу, тобто попіл. Із нього виготовляли скло. Промисел цей називали гутництвом. А з березової кори виготовляли дьоготь. За часів Богдана Хмельницького дьоготь гнали цілі села. Ним лікували деякі хвороби воїнам, змащували взуття, вози. Так від назви берези та її продукту утворилася назва місяця. Березень називали ще соченем, соковиком, новолітцем, полютим, сухим, красовиком. Гарний місяць березень...

                            ( За В. Скуратівським)

Запитання

- Чим особливий березень?

- Які його ознаки?

- Звідки походить назва місяця?

- Які його народні назви?

Березень - перший місяць весни. Зранку ще міцно морозить, а вдень вже добре гріє весняне сонечко. Під ринвою - велика калюжа. Весело купаються там горобці. Почорніли дороги. По розталій землі розгулюють граки. Незабаром прилетять шпаки та інші пташки. Вже час розвішувати пташині будиночки.

                                             ( Із календаря)

Запитання

- Назвіть перший місяць весни.

- Які особливості березневого ранку? Дня?

- Як поводяться птахи в березні?

ПРИМХИ БЕРЕЗНЯ

Під променями сонця блищить сніг. Темніють косогори, летять пернаті. В березні ми зустрячаємо шумні ватаги граків, рідіємо першим трелям жайворонка, слухаємо пісні шпаків. Та ще лютує зима, злиться. Погода часто змінюється: то відлиги, то мороз, то завірюхи, то дощ. Уранці морозець, вдень дзвенять і тануть бурульки, увечері йде дощ. ( В. Едігей)

Запитання

- Чому березень названо примхливим?

- Чи можна назвати березень місяцем контрастів?

- Чи подобається вам перший місяць весни?

Березневої пори кап-кап-капає з гори,

У краплині дужа сила - дірку у льодику пробила.

І хоч дірка невеличка, з неї виткнулась травичка,

дивиться на небо синє - щиро дякую краплині.

                          ( В. Крищенко)

Запитання

- Які пестливі слова вживає автор, щоб передати своє ставлення до природи навесні?

- Які звуки допомагають уявити нам крапання води?

БЕРЕЗЕНЬ

- Що ти, Березню, привіз для своїх сестер - беріз?

Ниток для мережки, ще й для кожної - тепла,

Щоб зеленою росла.

Та не тільки для сестер - буде тепло вам тепер.

                  ( М. Сингаївський)

Запитання

- Що привіз березень для берізок?

- Що обіцяв для всіх? 

     

ЗИМА

"Снігопад" ( спостереження, "Рідна природа")

Мета: сформувати в дітей поняття про снігопад, як один із видів опадів; розвивати спостережливість, зв'язне мовлення; виховувати естетичні почуття.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Загадка: Біле, а не цукор, м'яке, а не вата,

               Без ніг, а іде. (Снігопад)

Бесіда: 

- Про що ця загадка?

- Якої пори року ми можемо спостерігати таке явище?

- Що означає саме слово снігопад?

- Який він буває?

Скоромовки

* Сніжок стрибав, стелився сміло,

   Собою синій світ сповив.

   Смеркатись стало, сутеніло.

   Сон сновидіння скрізь стелив.

* Світленько стало спозаранку,

   Сріблиться сяйвом сніг-сніжок.

   Серпанок сонячний світанку

   Світився сотнями свічок.

Чому так говорять?

Собака качається по землі - на сніг.

Перевірте.

Матеріали на допомогу

ДАВНО ВЖЕ ЛІТЕЧКО ПРОЙШЛО...

Давно вже літечко пройшло,

Доволі бігати, гуляти...

Садок снігами замело:

Тепер учимося читати,

Ж,Р гарненько вимовляти,

Щоб нам не соромно було

Себе на люди показати. ( О. Олесь)

Запитання

- Які дві пори року протиставляються?

- Чому настав час учитися читати?

- Поясніть значення слів: щоб нам не соромно було себе на люди показати.

ДОБРЕ МЧАТИ НА САНЧАТАХ

Лисенята і вовчата посідали на санчата.

Ще й до них зайчата сіли, і санчата полетіли!

І санчата полетіли - аж у вухах засвестіло,

Полетіли до узвозу - по снігу та по морозі...

Добре мчати на санчатах сіроманцям-вовченятам.

Добре мчати на санчатах лисенятам і зайчатам.

Добре мчати по узвозу - по снігу та по морозі.

Добре всім гуртом кричати: "Добре мчати на санчатах!"

         ( Є. Гуцало)

Запитання

- Хто їхав на санчатах?

- Куди летіли сани?

- Про що кричали звірята?

- Чи відчували ви коли-небудь щось подібне?

Загадка

В небі хмара пролетіла,

Білий пух порозсипала.

Він на землю міцно ліг.

Називають його ... ( СНІГ)

 

НА ЗЕМЛЮ СНІГ УПАВ...

На землю сніг упав...

Така тепер світлиця!

Прокидані стежки - барвисті килими.

Так хочеться іти, не можеш зупиниться

Між святощів життя, між світлощів зими.

Немов людська душа красива і пречиста,

Немовби відгуло і все перемело...

На землю сніг упав і просто, і барвисто.

Так чисто на землі, мов майбуття прийшло.

( А. Таран)

Запитання

- Що означають слова: така ткпер світлиця? Стежки барвисті килими? Святощі життя? Світлощі зими?

- Поясніть зміст двох останніх речень вірша.

Ой, весела в нас зима,

Веселішої нема:

Грає срібними зірками,

В'ється синіми димками,

Снігом землю обійма.

( М. Рильський)

Запитання

- Чому зима весела?

- Які її дії змальовані?

- Що ми називаємо срібними зірками?

ВИПАВ СНІГ

Ой, у лісі лист зів'яв!

Білий сніг у лісі впав - 

На дубочки молоденьки,

На ялинки зелененьки.

Біло-біло в лісі стало

Так багато снігу впало!

( М. Познанська)

Запитання

- Чому зів'яв лист?

- Чи випав сніг?

- Що він покрив?

- Чи корисним є сніг?

БІЛІ ЧЕРЕВИЧКИ У ЗИМИ

Вкрив дерева білими крильми

Морозець колючий, мов шипшина.

Білі черевички у зими,

Білі-біла в неї кожушина.

Білі сани, білогриві коні,

Білі рукавички пухові.

Білі щоки, а вуста червоні,

Мов розквітли маки польові.

(П. Сингаївський)

Запитання

- У що одягнена зима?

- В який убрали б її ви?

- Яку істоту вона нагадує?

 

" У пошуках фарб" ( мовленеве спілкування та малювання)

Мовленеве спілкування: продовжувати вчити дітей складати розповідь, користуючись питаннями-підказками; закріплювати вміння дітей узгоджувати слова в роди, числі та відмінку; активізувати словник назвами кольорів; стимулювати вживати антоніми.

Малювання: ознайомити з послідовністю розміщення кольорів у спектрі, учити відчувати й розрізняти тональні переходи одного кольору; заохочувати до самостійного експерементування з фарбами. Розвивати чутливість до гармонії кольору. Виховувати естетичний смак.

Матеріал: великий іграшковий пензлик, альбом з кольоровими сторінками, предметні картинки, гуашеві фарби трьох кольорів ( жовтого, червоного, синього), пензлі відповідно до кількості дітей, папір, палітра.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Під веселу музику в групу з'являється Пензлик.

ПЕНЗЛИК.  Є країна на світі чудова,

                 Незвичайна, різнокольорова.

                 Сестри-фарби там живуть,

                 Всім малюнки роздають.

                 Я вам фарби подарую,

                 Разом з вами помалюю.

                 Ви, малята, не чекайте,

                 А коробку відкривайте.

(Діти відкривають коробку, але вона порожня)

ВИХОВАТЕЛЬ ( звертаючись до пензлика)

                      Пензлик, дуже не сумуй!

                      Спробують наші малята,

                     Твої фарби відшукати.

                     Ось альбом цей відкривайте,

                     Пошук фарб розпочинайте.

( Діти відкривають альбом, кожна сторінка - різного кольору)

ВИХОВАТЕЛЬ. Які три основних кольори ви знаєте?

ДІТИ. Жовтий, червоний, синій.

ЧЕРВОНА СТОРІНКА

ВИХОВАТЕЛЬ. Щоб отримати червону фарбу, треба скласти речення зі словом червоний.

На городі виріс червоний помідор.

* Бабуся подарувала дівчинці червону шапочку.

* Катруся посадила під вікном червоний мак.

* Матуся вплела мені в коси червоні стрічки.

ВИХОВАТЕЛЬ. Помвркуйте і назвіть слова, схожі за значенням зі словом червоний.

ДІТИ. Калиновий, гранатовий, багряний.

ВИХОВАТЕЛЬ. Зберіть, будь ласка, картинки, на яких зображено предмети червоного кольору. Називайте їх і розміщуйте на червоній сторінці. 

ДІТИ. Червона сукня,  червони чоботи, червоне простирадло, червоні стрічки, червона книга, червоне пальто тощо.

( Вихователь непомітно виставляє на стіл червону фарбу).

ВИХОВАТЕЛЬ. Червону фарбу ми знайш/spannbsp; pли, тож перегорнемо сторінку.

СИНЯ СТОРІНКА

ВИХОВАТЕЛЬ.   Синє небо, синє море,

                        Синя квітка росте в полі,

                        Синю фарбу повернемо,

                        Ми її разом знайдемо.

( Вихователь разом з дітьми читає казку).

ПІСНЯ СИНЬОГО КИТА

Синій ( малюнок маленького кита та кошеняти, для того щоб діти правильно обрали тваринку про яку складена казка ) поплив далеко від тата й загубився.

Що робити? І малюк голосно почав кричати. Раптом він почув справа якісь звуки.

Це був веселий (малюнок маленького поросяти та великого кита).

Зліва роздався гуркіт. Це білий (малюнок білого лебедя та білого кораблика).

Де ж тато? Маленький синій кит прислухався. Вітер приніс красиві свистячі звуки.

На допомогу поспішав (малюнок акули та дельфіна).

ВИХОВАТЕЛЬ. Давайте скористаємося питаннями та підказками й складемо невелике оповідання про те, що відбувалося з маленьким синім китом.

* Як маленький синій кит просив допомоги у дельфіна?

* Що відчував тато-кит, коли його син загубився?

* Як змінився настрій тата-кита та маленького синього кита?

* Як дельфін допоміг маленькому киту?

( Діти складають оповідання. Вихователь непомітно виставляє синю фарбу.)

ЖОВТА СТОРІНКА

ВИХОВАТЕЛЬ. Залишилось знайти жовту фарбу. Для цього вам треба підібрати слова протилежного значення. 

Дидактична вправа "Скажи навпаки"

Мета: вчити добирати синоніми.

Чорний - ... (білий)

сухий - ... (мокрий)

вгору - ... (вниз)

далеко - ... (близько)

добрий - ... (злий)

легкий - ... (важкий)

день - ... (ніч)

вправо - ... (вліво)

високо - ... (низько)

веселий - ... ( сумний)

широкий - ... (вузький)

чистий - ... (брудний)

( Вихователь виставляє жовту фарбу).

ВИХОВАТЕЛЬ. Всі фарби знайшлися. А чи знаєте ви як отримати інші кольори? ( Відповіді дітей варіанти)

ВИХОВАТЕЛЬ. А допоможе нам у цьому чарівна веселка.

                      Після дощику улітку

                      Розцвіла на небі квітка,

                      Квітка дивна, чарівна,

                      Різноколірна вона.

ВИХОВАТЕЛЬ. На яку геометричну фігуру схожа веселка?

ДІТИ. На півколо.

ВИХОВАТЕЛЬ. Скільки кольорів у веселки?

ДІТИ. У веселки сім кольорів.

ВИХОВАТЕЛЬ. Як же нам намалювати веселку, коли ми маємо лише три фарби? ( Варіанти відповідей дітей)

ВИХОВАТЕЛЬ. Ми сьогодні будемо експерементувати з кольорами. Але спочатку назвемо кольори веселки по порядку.

ДІТИ. Червоний, оранжевий, жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий.

ВИХОВАТЕЛЬ. Запам'ятайте, послідовність кольорів у веселки завжди однакова!

( Діти малюють веселку)

ВИХОВАТЕЛЬ. Який колір утворюється  при поєднанні червоної та жовтої фарби?

ДІТИ. Оранжевий.

ВИХОВАТЕЛЬ. А при змішуванні жовтої та голубої?

ДІТИ. Зелений.

ВИХОВАТЕЛЬ. А як отримали фіолетовий колір?

ДІТИ. До синьої фарби  додали червону.

ВИХОВАТЕЛЬ. Які кольори називають теплими? Чому? На що вони схожі?

ДІТИ. Червоний, оранжевий, жовтий.

ВИХОВАТЕЛЬ. А які вважають холодними? Чому?

ДІТИ. Зелений, голубий, синій, фіолетовий.

ПІДСУМОК.

ВИХОВАТЕЛЬ.  Ось і закінчилася наша гра. Пензлик з вами намалював різнокольорову веселку. А чи можна за допомогою цих осовних кольорів утворити інші?

Спробуйте вдома разом з дорослими поексперементувати. А потім нам розкажете, які кольори у вас вийшли.

 

 

 

"Цікава подорож" (математика)

Мета: закріпити вміння дітей називати числа від 1 до 10, від 10 ло 1; утворювати одне число з двох; встановлювати співвідношення між суміжними чмслами; вчити дітей розв'язувати задачі на збільшення та на зменшення числа на одиницю; продовжувати вчити геометричні фігури; закріпляти уявлення про час (добу, тиждень, місяць, рік); розвивати логічне мислення, пам'ять; формувати інтерес до заняття з математики.

Матеріал: клубочок; Віннні-Пух і П'ятачок; д/г "Живі числа", "Вовк і заєць"; Карлсон, Незнайка, Буратіно і Мальвіна; замк з ключами.

ХІД ЗАНЯТТЯ

- Ми сьогодні вирушаємо до країни "Мультляндії", де на нас чекають різні відкриття, дива та несподіванки. А поведе нас у путь чарівний клубочок. ( Діти, ставши ланцюжком, беруться за ниточку).

ДИДАКТИЧНА ГРА "ЛІЧБА ЛАНЦЮЖКОМ"

- Ми потрапили в підземний лабіринт. А вийти з нього зможемо, якщо правильно полічимо.

ДИДАКТИЧНА ГРА " ЛІЧИ ДАЛІ"

Прямb/spannbsp; а і зворотня лічба від будь-якого числа.

- Кого це ми зустріли? ( П'ятачка і Вінні-Пуха)

- Що це в них? (Дуже багато різнокольорових кульок)

- П'ятачок їх переплутав, давайте допоможемо.

ДИДАКТИЧНА ГРА "ЖИВІ ЧИСЛА"

Розставити числа за порядком.

- Подивіться, Вовк за Зайчиком женеться та ще й кричить: " Ну, постривай!"

- Що будемо робити? ( Рятувати Зайчика)

- Ой, який хитрий Вовк, ховається від Зайчика, щоб зненацька напасти. Ми Зайчика попередимо.

ДИДАКТИЧНА ГРА " ДЕ ХТО СХОВАВСЯ?" ( Під ялинкою, біля будиночка, на стільчику, в шафі, за будинком...)

- Чуєте, хтось плаче? Та це ж Русалонька, її морське чудовисько у підводному замку зачинило.

ДИДАКТИЧНА ГРА " ДОБЕРИ КЛЮЧИК ДО ЗАМКА"

- Незнайка просить допомогои, бо його гратися не беруть. Друзі кажуть, що він нічого не знає. Давайте разом відповімо на запитання.

1. З яких частин складається задача?

2. Ростуть 4 берези. На кожній по 4 великих гілки, на кожній великій гілці - по 4 маленьких. На кожній гілці - по 4 яблука. Скільки яблук на деревах?

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА "БУРАТІНО"

- Мальвіна вчить Буратіно розв'язувати задачі

Складання й розв'язування задач за демонстраційними картками.

Складання задач за індивідуальними картками, після чого діти перевіряють виконання завдання одне в одного.

ЗАПИТАННЯ ДО БУРАТІНО

1. Щороку дідусь має чотири імені. ( Весна, літо, осінь, зима)

2. Нас сім братів - роками однакові, а іменами різні. (Дні тижня)

3. Дванадцять братів один за одним ходять. ( Рік, місяці)

- Бачите, скільки героїв із мультфільмів ми зустріли і допомогли.

- Чи сподобалась вам подорож?

- Що найбільше вам сподобалось?

- А зараз час вирушати до дитячого садку.